Zaměstnanec by se měl při vstupu do práce prokázat očkováním proti onemocnění COVID-19, potvrzením o překonání onemocnění nebo negativním výsledkem testu. Vyžadovat se to bude moci iv provozech. Osobu, která odmítne prokázat svou totožnost, by neměli vpustit do provozů či na hromadnou akci. Vyplývá to z návrhu zákona, kterým se mění a doplňují některé zákony v souvislosti s třetí vlnou pandemie onemocnění COVID-19. Návrh schválila vláda na středečním jednání. Zároveň navrhuje, aby jej parlament přijal ve zkráceném legislativním řízení.
Zaměstnanec si může testování zajistit sám, nebo mu jej bezplatně zajistí zaměstnavatel. Pokud zaměstnanec odmítne bezplatné testování v práci, mělo by se to kvalifikovat jako překážka v práci na straně zaměstnance, a to bez náhrady mzdy. „Nelze však vyloučit, že strany se dohodnou na jiném režimu, např. náhradě mzdy, čerpání dovolené,“ uvádí se v materiálu.
Pokud testování odmítne policista, celník nebo voják, automaticky dostává služební volno bez nároku na plat.
Během krizové situace by z důvodu onemocnění COVID-19 mělo být možné uzavřít provoz. Měla by tak učinit osoba vykonávající státní zdravotní dozor a o pomoc může požádat i policistu.
Okamžitě uzavřít provoz, případně jeho část, z důvodu porušení nařízených opatření bude možné až na 30 dní.
Policista by také mohl od lidí vyžadovat potvrzení o očkování, překonání nebo negativním testu na onemocnění COVID-19.

Pokud osoba urazí zdravotníky, zfalšuje COVID pass nebo ohrozí poskytování zdravotní péče, tak by mělo být možné uložit její pokutu do 1000 eur. Za přestupky lze v blokovém nebo rozkazném řízení pokutovat do 500 eur. Za přestupy spáchané během mimořádné situace, nouzového stavu nebo výjimečného stavu by měla být pokuta do 1500 eur, v blokovém řízení do 700 eur.
Podle nových pravidel by se měla také pandemická PN od 1. prosince dostat na úroveň standardní PN. Doposud byly podmínky pandemické PN výhodnější.