Pátek, 14 dubna, 2023
události
HomeMagazínVyžadování testu při vstupu do práce či u lékaře musí být propláceno

Vyžadování testu při vstupu do práce či u lékaře musí být propláceno

- Reklama -aktualita

Pokud chce stát vyžadovat od občanů negativní výsledek testu na onemocnění COVID-19 na některé důležité činnosti, jako chození do práce či návštěva lékaře, musí náklady testování hradit a nenechávat je na zaměstnavatelích či zaměstnancích. Prohlásil to šéf opozičního Směru-SD Robert Fico. Očkování, přetestování a ti, co překonali COVID-19, musí mít podle něj stejné právní postavení. Avizuje, že jeho strana se bude nadále s podněty obracet na Ústavní soud (ÚS) SR.

Stát má podle Fica dost zdrojů na bezplatné poskytování nezbytných léků a podpůrných léčiv pro nakažené. „Okamžitá preventivní léčba i při méně výrazných počátečních příznacích ‚covidu‘ zajišťuje ochranu před hospitalizací,“ prohlásil ve videu na sociální síti. Stát také podle něj musí všechny potřebné zdroje vynaložit na stabilizaci a motivaci zdravotnického personálu a na nákup potřebné techniky a léků.

„Dialog vlády a veřejnosti o opatřeních nemůže být o vyhrožování drakonickými tresty, omezování lidských práv a agresivitě,“ konstatoval Fico. „Segregaci“ na očkovaných a neočkovaných považuje za protiústavní. Šéf Směru-SD také kritizuje vládu, že investovala do celoplošného testování, očkovací loterie či kampaní, což považuje za nesmyslné.

Návrh, aby například restaurace v černých okresech mohli navštěvovat jen očkování, je podle Fica nejen protiústavný, ale i nesmyslný, protože i očkování mohou přenášet onemocnění. Premiér Eduard Heger (OLANO) po koaliční radě avizoval, že vláda má zavést pravidlo, aby v černých okresech mohli jít do restaurací očkování a ti, co překonali COVID-19.

Vláda ve středu rozhodla, že zaměstnanec by se měl při vstupu do práce prokázat očkováním, potvrzením o překonání nemoci nebo negativním výsledkem testu. Vyžadovat by se to mohlo iv provozech. Novou legislativu musí ještě schválit parlament. Ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) avizoval, že pokud se to v některém okrese zavede, test musí mít zaměstnanec zajištěn bezplatně. Takové opatření by podle něj mělo platit jen omezenou dobu.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel