Sobota, 13 dubna, 2024
události
HomeFinanceÚroky na spořicích účtech stouply. Jsou ale výhodné?

Úroky na spořicích účtech stouply. Jsou ale výhodné?

- Reklama -aktualita

Inflace stoupá a ani sebevíc optimističtí odborníci neočekávají, že by situace mohla být v brzkých nadcházejících měsících jiná. I z tohoto důvodu se Česká národní banka snaží korigovat ekonomický jev. Jedním z nástrojů, které se na mírnění dopadů inflace aktivně podílejí, jsou také vyšší úrokové sazby na spořících účtech. Lidé odkládající si na horší časy nyní mohou těžit z výnosu rovnajícího se až pěti procentům.

Inflace dosahuje rekordních hodnot

A bude hůř, shodují se odborníci. Už nyní však inflace dosahuje svých rekordních hodnot, ve které nikdo nevěřil. A se stále rostoucím ekonomickým jevem se pomalu vytrácí nástroje, které s ním mohou bojovat. Naštěstí spořící účty a jejich vyšší úroky na sebe nenechaly dlouho čekat. A do jisté míry ochraňují peníze, které si na ně lidé ukládají.

Inflace totiž není nic jiného než požírač našich dlouho střádaných peněz. Pokud se rozhodneme finance investovat, bude každoročně docházet k jejich zvýhodnění, a tím pádem zamezíme výrazné konzumaci úspor inflací. Z pohledu odborníků je investování prakticky tou jedinou cestou, jak jít s inflací ruku v ruce. Porazit ji tímto krokem sice také můžeme, ale není to jednoduché.

Spořící účty jsou pro Čechy nejatraktivnějším typem investičního produktu. Jsou totiž poměrně bezpečné, nepojí se s nimi tedy příliš vysoké riziko. Navíc se často spojují s běžným účtem a převádění peněz z jednoho účtu na druhý tak nebývá nijak složité. Do loňského roku však spořící účty nenabízely svým klientům příliš vysoké zvýhodnění (dosahovalo sotva pár procent). Vlivem vzrůstající inflace se však úroky dostaly k bezmála pěti a půl procentům.

Co banka, to jiná úroková sazba

V případě, že se rozhodnete využívat spořící účty, musíte provést alespoň drobné srovnání nabídky na finančním trhu. Poskytovatelů těchto finanční produktů je celá řada a každý může mít odlišné portfolio.

Jednotlivé produkty se mohou lišit nejen podmínkami, ale nakonec i úrokovými sazbami. Ty nejsou pevně dané, Česká národní banka jejich výši pouze doporučuje.

Co jsou to spořící účty?

Ještě dříve, než se však pustíte do srovnávání finančních produktů na trhu, měli byste vědět, co vlastně spořící účty jsou.

Mluvíme o bankovním účtu, jehož hlavním úkolem není každoměsíční výrazný tok peněz, ale je určený spíše pro shromažďování finančních prostředků. Ty klient pomocí svého spoření poskytne bance. Odměnou za to budou právě zmiňované úroky, které se velmi často připočítávají k částce na tomto účtu už po měsíci.

Je však pravdou, že v posledních letech se výjev spořícího účtu výrazně změnil. Dříve tento finanční produkt fungoval tak, že jste peníze poskytovali bance v rámci sjednaného spoření. Jinými slovy vám každý měsíc odešla z vašeho účtu konkrétní částka a za ni jste dostávali úrok do té doby, dokud jste peníze nepotřebovali zpět. Nyní s penězi, které vám sídlí na spořícím účtu, můžete libovolně disponovat.

Dnes se běžné i spořící účty zařazují do jednoho bankovnictví a klient je nejen vidí vždy po přihlášení do internetbankingu, ale také může s penězi tam i onam libovolně manipulovat. Po obdržení výplaty může část prostředků dát stranou na spořící účet, v případě potřeby však může během pár kliknutí peníze ze spořícího konta zase převést na běžný a utratit je během chvíle.

Poskytovatelé tímto stylem reagují na vysokou poptávku po snazším fungování bankovnictví a také po snazším využívání možností, jež nabízejí.

Jak to bude se spořícími účty do budoucna?

V souvislosti s tím, že se nyní úrokové sazby u spořících účtů rapidně zvyšují (prakticky do svých historicky nejvyšších výšin), se nabízí zásadní otázka. A to, jestli tento rostoucí „trend” bude i nadále pokračovat, nebo jestli se máme připravit na to, že se situace dostane znovu do normálu.

Podle odborníků je současná situace pouze přechodným obdobím, po kterém znovu přijde jisté uskromnění ze strany poskytovatelů spořících účtů. Ve chvíli, kdy společnost nebude sužovat strach z inflace, se vrátí ke svému dřívějšímu fungování.

Samozřejmě ne všichni predikují něco podobného. Ať už se spekulativní domněnky potvrdí, nebo čas ukáže, že to s námi zamýšlel trochu jinak, pořád platí, že byste si někam měli alespoň 10 % ze svého měsíčního příjmu ukládat. Díky tomu vám půjčka ihned nemusí nikdy pomáhat, protože budete mít vybudovaný finanční polštář pro případ, že by se něco porouchalo, poškodilo nebo obnovovalo.

Kam investovat peníze, pokud spořící účty nepřicházejí v úvahu?

Samozřejmě nejsou spořící účty jedinou možností, kam odkládat své peníze. Úspory můžete před inflací ochránit i jinak.

Mezi nejatraktivnější způsoby, jak spořit, patří investování do drahých kovů. Zlato se obecně v dobách dávno minulých zarylo v našich myslích jako něco, co dokáže uchovat hodnotu peněz. Dokonce se v minulosti peníze nemohly tisknout, aniž by je zaštiťovalo právě zlato.

To byla jiná ochrana před inflací, nemyslíte? V každém případě dnes víme, že právě zlato je tím, co roste na své hodnotě i v době krize (respektive právě během ní). Nelze se tedy divit zvýšenému zájmu o investování do zlatých slitků, cihliček nebo mincí.

Začínající investoři se uchylují také k takzvaným ETF fondům, které oproti běžným akciím nebo kryptoměnám slibují nižší riziko. Pokud bychom se na ně podívali skrze lupu, zjistíme, že se jedná o „balíčky” několika akcií společností, které na sebe však nemají reálně vliv. Pokud se na burze propadne jedna z firem, jiné mohou celý ETF fond udržet nad vodou, ne-li přinést zajímavé zvýhodnění. To se obvykle pohybuje kolem sedmi až deseti procent ročně.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel