Sobota, 22 dubna, 2023
události
HomeMagazínStát nenechá břemeno testování zaměstnanců jen na zaměstnavatelích

Stát nenechá břemeno testování zaměstnanců jen na zaměstnavatelích

- Reklama -aktualita

Testování zaměstnanců pro vstup na pracoviště stát nenechá jen na zaměstnavatelích. Ujistil o tom ve středu po jednání vlády premiér Eduard Heger (OLANO). Avizoval, že bližší informace představí během pár dní.

Heger poznamenal, že vláda přistupuje ke krokům, aby mohla ekonomika fungovat. „Nechceme, aby byla poškozována ekonomika z hlediska COVID-u,“ prohlásil. Proto bude podle jeho slov vláda střízlivě přistupovat ik opatřením, která budou moci ekonomiku dále táhnout a budou ji otevírat pro očkované.

Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková přiblížila, že návrhem zákona dávají nástroj zaměstnavatelům na to, aby se mohli legitimně zeptat zaměstnanců na jejich COVID pass. Na základě usnesení vlády by zároveň mělo být možné uložit povinnost zaměstnavatelům, aby podmiňovali vstup na pracoviště zaměstnancům, kteří mají splnit určité podmínky COVID passu. Právní úprava se má týkat všech zaměstnanců, kteří jsou ve státním i soukromém sektoru.

Kolíková ozřejmila, že zákon je napsán tak, aby byl účinný dnem vyhlášení, což může být podle ní teoreticky již v pátek (12. 11.). „Potenciálně od pátku, od soboty, zaměstnavatelé budou mít právo zjistit, jaký je stav na pracovišti, zorganizovat na základě toho práci,“ popsala ministryně. Dodala, že v pondělí (15. 11.) následně může usednout vláda a na základě doporučení ministra zdravotnictví přijme usnesení a stanoví se podmínky pro vstup na pracoviště. OTP podmínky pro vstup na pracoviště by podle jejích slov měly mít ty nejhorší okresy.

Vláda na středečním jednání schválila návrh zákona, kterým se mění a doplňují některé zákony v souvislosti s třetí vlnou pandemie onemocnění COVID-19. Vyplývá z něj mimo jiné i to, že zaměstnanec by se měl při vstupu do práce prokázat očkováním proti onemocnění COVID-19, potvrzením o překonání onemocnění nebo negativním výsledkem testu. Kabinet také navrhuje, aby parlament právní normu přijal ve zkráceném legislativním řízení.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel