Pátek, 7 dubna, 2023
události
HomeFinancePodnikové dluhopisy – způsob získání kapitálu

Podnikové dluhopisy – způsob získání kapitálu

- Reklama -aktualita

Dluhopisy jsou skvělým způsobem, jak můžete zhodnotit své investice. Pro dlužníka, takzvaného emitenta, jde zase o úžasnou šanci velmi výhodně získat peníze pro jeho podnikání. Proto se podíváme, jak je to s podnikovými dluhopisy a kdy se firmě vyplatí vydat je.

I když podnikové dluhopisy obvykle vydávají jen ty největší světové firmy, vůbec nic nebrání ani malé české společnosti vydat vlastní emisi dluhopisů. Stačí jen dodržet všechny zákonné podmínky a pak už jen nabízet investorům zajímavou možnost zhodnocení jejich úspor – a čekat, až se sejde potřebná částka, kterou pak lze v podnikání využít naprosto jakkoliv.

Emise dluhopisů

Rozhodne-li se firma získat úvěr u banky, často to může být velmi složité, banka si klade řadu podmínek a požadovaná částka někdy není ani odsouhlasena. S vydáním vlastní emise dluhopisů všechny tyto starosti odpadají.

Jedná se také o úvěr, kdy se dlužník (neboli emitent) zavazuje vyplácet investorům pravidelně úrok z dluhopisů a v přesně stanoveném datu slibuje vrácení investované částky (tedy splacení dluhu).

Podmínky si každý podnik nastavuje sám, v zákoně je uvedeno několik základních informací.

Jedná se o zákon č. 190/2004 Sb., zákon o dluhopisech, v němž stojí, že emitent musí přesně stanovit druh dluhopisu, jmenovitou hodnotu, výnos a datum splatnosti. Dále dle zákona musí uvádět své osobní údaje, doplnit vždy údaje o vlastníkovi dluhopisu a připojit vlastnoruční podpis.

Financování dluhopisy

Korporátní dluhopisy mají tu výhodu, že nepodléhají regulacím ČNB, nemusejí být nabízeny veřejně a nemusí se s nimi obchodovat na trzích. Vše je tedy čistě v rukou emitenta, který také může v průběhu času měnit své podmínky – kromě těch již daných zákonem.

Pomocí dluhopisů se dá financovat prakticky cokoliv a emitent může získané prostředky využít k jakýmkoliv účelům. Jediné, k čemu se zavazuje, je následné vyplácení výnosů a splacení dluhu.

Financování pomocí emise dluhopisů je tak skvělou šancí i pro menší podniky, které nemají dostatek peněz, banka jim je odmítá půjčit, ale podnik by přesto potřeboval hodně investovat do svého růstu. Stačí tedy sehnat dostatečný počet investorů a je to vyřešeno.

Co je nutné vědět?

Pokud přemýšlíte o emisi vlastních firemních dluhopisů, zaměřte se zejména na to, co musíte ze zákona splnit. Nemůžete dluhopisy jen tak vytisknout na tiskárně u svého počítače a začít je prodávat.
Je potřeba zajistit profesionální tisk dluhopisů, přičemž na sobě musí mít určité ochranné prvky jako pojistku proti padělání.

Vše musí být navíc notářsky ověřené a potřebujete mít v ruce minimálně zápis z valné hromady potvrzující danou emisi. Jakožto začátečník potřebujete k ruce tým, který se bude starat o přípravu smluv pro investory, bude s nimi jednat, případně si musíte zajistit úschovu dluhopisů u advokáta.

Dobré je také vědět, že emisi nemusíte vydat najednou, ale lze to udělat ve stanovené lhůtě i po částech.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel