Čtvrtek, 9 února, 2023
události
HomePodnikáníNěmecké finance jsou v kritickém stavu, poradci snížili odhad růstu ekonomiky

Německé finance jsou v kritickém stavu, poradci snížili odhad růstu ekonomiky

- Reklama -aktualita

Německé státní finance jsou v kritickém stavu a budoucí vláda je musí zkonsolidovat. Federální kontrolní úřad na to upozornil ve středu strany, které jednají o vytvoření vládní koalice a zvažují nový dluh. Zároveň ekonomičtí poradci vlády snížili ve středu svou předpověď růstu největší evropské ekonomiky v roce 2021.

Středovělí sociální demokraté (SPD), ekologičtí Zelení a propodnikatelští svobodní demokraté (FDP) čelí obrovským problémům s výdaji. Během průzkumných rozhovorů se dohodli, že se od roku 2023 vrátí k přísným dluhovým limitům a vyhnou se zvyšování daní.

Podle zdrojů obeznámených s jednáními těchto stran minulý týden diskutovali o nových půjčkách v příštím roce, které by umožnily jednorázovou injekci ve výši několika miliard eur do vládního investičního fondu v oblasti klimatu.

Federální kontrolní úřad však ve zprávě pro dolní komoru parlamentu Bundestagu varoval před fiskální štědrostí.

„Situace je vážná. K tomu, aby byly spolkové finance opět udržitelné, nová vláda musí už nyní jednat,“ uvedl úřad, podle něhož jsou spolkové finance v „kritickém stavu“. „Vyčkávání a doufání v lepší ekonomické časy nebude stačit k obnovení finanční udržitelnosti,“ dodal úřad.

Berlín „čelí řadě fiskálních problémů a výzev, pro které se zatím nenašla žádná řešení“, uvedl úřad a mimo jiné jmenoval boj proti klimatickým změnám, stárnutí společnosti a riziko zvyšování úrokových sazeb.

Zmocněnec úřadu pro administrativní efektivnost doporučil budoucímu kabinetu moratorium na výdaje, na jehož základě by každé nové opatření bylo „kontrafinancováno“ zrušením jiných opatření.

Kromě toho, ekonomičtí poradci vlády, která se řídí jejich prognózami při určování fiskální politiky, snížili ve středu svou předpověď růstu největší evropské ekonomiky v roce 2021 na 2,7 % z 3,1 % v březnové prognóze. Důvodem jsou problémy v dodavatelských řetězcích a inflační tlaky.

To způsobí komplikace trojici stran, které by se chtěly dohodnout na vytvoření vlád ještě před Vánoci. Ztíží jim to splnění slibů o investicích a obnovení tvz. dluhové brzdy od roku 2023 bez zvyšování daní.

Poradci však zároveň zvýšili odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) Německa v příštím roce o šest procentních bodů na 4,6 %.

Sociální demokraté Olafa Scholze budou vést vládu, pokud budou jednání úspěšná. Zelení jsou v otázce vládních výdajů uvolněnější, ale pro propodnikatelsky nakloněné svobodné demokraty je fiskální disciplína ústředním prvkem jejich politiky.

Poradci ve své zprávě očekávají, že současná vysoká inflace bude pokračovat iv roce 2022.

Odhadují, že průměrná míra inflace, kterou ženou vzhůru vysoké ceny vstupních surovin, letos dosáhne 3,1 % a v roce 2022 klesne na 2,6 %.

Vláda by měla odpovědět na zprávu poradců začátkem příštího roku 2022.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel