Pátek, 7 dubna, 2023
události
HomeRady a NávodyMůžeme očekávat snížení cen energií? Kdy?

Můžeme očekávat snížení cen energií? Kdy?

- Reklama -aktualita

Vysoké ceny energií už několik měsíců komplikují finanční situaci českých domácností. Zatímco některé rodiny přistupují k zavádění úsporných návyků, jiné investují do ekonomicky výhodných opatření, jako jsou instalace fotovoltaické elektrárny či tepelného čerpadla. Všem ale nadále vyvstává v hlavě otázka, jak dlouho bude současná situace aktuální a kdy lze očekávat snížení cen energií.

Budoucnost je stále nejasná

Analytici stále hovoří o „krátkodobém vzrůstu” cen energií. Jestli se však skutečně jedná o krátkodobou záležitost je otázku spekulací. Cenovou situaci totiž dle nezávislých dodavatelů energií výraznou měrou ovlivňuje a také charakterizuje extrémní nejistota, která panuje nejen na tomto trhu. Zcela zřejmé je to, že srpnový cenový šok je záležitostí minulosti.

K podobně šokujícímu vzrůstu cen nedojde, shodují se odborníci. Mírný růst cen se očekává, ovšem druhá polovina zimy rozhodne.

Výrazný pokles neočekávejte

Ať už bude začátek příštího roku jakýkoliv, výrazný pokles cen energií rozhodně nemáme očekávat, a to ani při pohledu pouze na drobné zákazníky. Cena elektřiny je sice zastropovaná, což se pravděpodobně pozitivně odrazilo na inflaci, která vlivem tohoto kroku zpomalila, ale nezajistí změnu na trhu s energiemi. Je to spíše pojistka proti zabránění nejhorších škod.

Názory se různí

Budoucnost po stránce energií je opravdu nejasná, jasno nemají ani odborníci. Drtivá většina z nich se shoduje na tom, že se k původním (takzvaně předválečným) cenám již nevrátíme. Hrstka analytiků to ale nevidí tak černě. Lidé však nečekají na vizi budoucích měsíců a k řadě krokům přistupují už nyní. Kromě zavedení úsporných návyků nebo instalace úsporných opatření je pro ně východiskem půjčka ihned, která pokryje aktuální vyšší náklady za domácnost.

Ceny energií jsou v současné době jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje rostoucí inflaci. Úkolem je dostat inflaci dolů, zároveň se však maximálně vynasnažit o vyhnutí se hluboké ekonomické recesi, již máme doslova za dveřmi.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel