Pondělí, 10 dubna, 2023
události
HomePodnikáníGoogle prohrál spor s EU, soud potvrdil rozhodnutí z roku 2017- zaplatit...

Google prohrál spor s EU, soud potvrdil rozhodnutí z roku 2017- zaplatit pokutu ve výši 2,8 miliardy dolarů

- Reklama -aktualita

Evropská unie v současnosti diskutuje o tom, jak zpřísnit svůj soubor pravidel, aby zajistila spravedlivější hospodářskou soutěž v rámci 27 členských zemí. Aktuální rozhodnutí tribunálu EU by mohlo ovlivnit obchodní modely velkých technologických hráčů.

Rozhodnutí přichází poté, co Evropská komise, výkonná složka Evropské unie, v roce 2017 uvedla, že Google upřednostnil své vlastní srovnávací služby a udělil společnosti pokutu 2,42 miliardy eur za porušení antimonopolních pravidel. Google napadl tyto nároky prostřednictvím druhého nejvyššího soudu EU.

„Všeobecný soud dospěl k závěru, že tím, že Google upřednostňuje svou vlastní službu porovnávání cen na svých všeobecných stránkách s výsledky prostřednictvím příznivějšího zobrazení a umisťování, zatímco na těchto stránkách vyřazuje výsledky z konkurenčních srovnávacích služeb pomocí algoritmů hodnocení, odchýlil se od konkurence na základě kvality,“ uvedl soud ve středeční tiskové zprávě. Kromě toho soud potvrdil i pokutu ve výši 2,42 miliardy eur. \“Všeobecný soud uzavírá svou analýzu konstatováním, že musí být uhrazena výše peněžitého trestu uloženého společnosti Google,\“ dodal soud.

Proti středečnímu verdiktu se lze odvolat a dostat ho k nejvyššímu soudu EU.

„Dnešní rozsudek přináší jasné poselství, že chování společnosti Google bylo nezákonné, a poskytuje trhu potřebnou právní jasnost. Komise bude nadále využívat všech nástrojů, které má k dispozici, k řešení úlohy velkých digitálních platforem, na kterých jsou firmy a uživatelé závislí na přístupu ke koncovým uživatelům a přístupu k digitálním službám,“ uvedl mluvčí Evropské komise. „Nákupní reklamy vždy pomáhaly lidem rychle a jednoduše najít produkty, které hledají, a pomáhaly obchodníkům oslovit potenciální zákazníky. Tento rozsudek se týká velmi specifického souboru faktů a ačkoli jej důkladně prozkoumáme, v roce 2017 jsme udělali změny, abychom vyhověli rozhodnutí Evropské komise,“ uvedl po vynesení rozsudku mluvčí Google pro televizi CNBC.

Google prohrál spor s EU, soud potvrdil rozhodnutí z roku 2017 zaplatit pokutu 2,8 miliardy dolarů

EU v současnosti diskutuje o tom, jak zpřísnit svůj soubor pravidel, aby zajistila spravedlivější hospodářskou soutěž mezi 27 členskými státy. Thomas Vinje, antimonopolní partner právnické firmy Clifford Chance, věří, že rozhodnutí Tribunálu „přinese vítr do plachet pro zákon o digitálních trzích. „Rozsudek je potvrzením vytrvalosti Komise během desetiletí zastavit zneužívání ze strany Google.“

DMA, zákon o digitálních trzích, je jedním z velkých legislativních prvků, na kterých EU pracuje a který by mohl vést ke změnám v částech obchodních modelů technologických gigantů. Jednou z potenciálních změn je ukončení sebeupřednostňování, když se například zobrazí výsledky vyhledávání aplikací na možnostech zobrazení produktů Apple vyvinutých technologickým gigantem. Cílem je poskytnout menším vývojářům aplikací stejnou šanci, že je spotřebitelé najdou a vyberou. Zákonodárci také sledují omezení cílené reklamy, aby uživatelům přinesli více soukromí. To by mohlo ovlivnit i fungování Big Tech.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel