Francie na schůzce Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (Ecofin) navrhla vytvoření nového nástroje proti vysokým cenám energií.
Ministři financí a hospodářství na svém úterním (9. 11.) setkání diskutovali o návrhu francouzského ministra financí Bruna Le Maira na vytvoření „automatického stabilizačního mechanismu“, který by spotřebitele v budoucnu chránil před prudkými zvýšeními cen elektřiny. Výrobci elektřiny, levné eko elektřiny nebo elektřiny z jaderné energie by se měli o své zisky podpořené vysokými cenami podělit se spotřebiteli, navrhuje Le Maire.
Radu Ecofin tvoří ministři hospodářství a financí všech členských států. Schůzí se účastní také příslušní evropští komisaři.
Místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis na tiskové konferenci uvedl, že EK zadala Agentuře EU pro spolupráci regulačních orgánů v oblasti energetiky (ACER), aby vypracovala podrobnou studii o vývoji na trhu s elektřinou.
Z růstu cen v poslední době profitovali především výrobci eko elektřiny a producenti elektřiny z jaderné energie, protože jejich náklady zůstaly nízké v porovnání s paroplynovými elektrárnami. Francie požaduje, aby se producenti, jejichž zisky nafouknou vysoké ceny, podělili s domácnostmi.
Paříž tímto návrhem konkretizovala předchozí požadavky na oddělení cen elektřiny a plynu. Podle Le Maira jeho návrh podporuje také Španělsko, Řecko a Česko. Je sporné, zda je možné prosadit podobná opatření. Německo a osm dalších zemí se přibližně před dvěma týdny postavilo proti rozsáhlé reformě trhů s energiemi.

„Když příčiny tohoto nárůstu cen jsou mezinárodní, měli bychom být velmi opatrní, než přistoupíme k zásahu do struktury vnitřních trhů s energiemi,“ uvedla německá vláda ve společném prohlášení, které podepsaly také Rakousko a Lucembursko.