Středa, 21 prosince, 2022
události
HomePodnikáníFlash analýza: Průmyslová výroba s nejvýraznějším meziročním poklesem od léta 2020

Flash analýza: Průmyslová výroba s nejvýraznějším meziročním poklesem od léta 2020

- Reklama -aktualita

Porovnání průmyslové výroby s předkrizovým obdobím
V předchozích měsících jsme se těšili z toho, že naši průmyslníci již překročili předkrizové úrovně a jejich výroba byla vyšší než před 2 lety. V září se ale tento pozitivní trend zastavil a průmyslová produkce opět zaostala za předkrizovou úrovní (září 2019), a to o -5 %. Podepsala se pod to hlavně výrazně nižší automobilová výroba, která byla až o více než -30% slabší než před pandemií. Vývoj v automobilkách je v současnosti ovlivněn hlavně nedostatkem čipů, bez kterých se výroba neobejde.

Meziroční srovnání průmyslové výroby
V meziročním srovnání došlo v září k poklesu výroby v 9 z 15 sledovaných průmyslových odvětví. Nejvýrazenější klesla automobilová výroba (až o -31,3%). Slabší výrobě se neubránilo ani další naše důležité odvětví – výroba počítačů a elektroniky, která se oproti loňsku snížila o -8,8 %. Produkce elektrických zařízení klesla o -4,6 %.

Našla se ale i odvětví, kterým se podařilo vyprodukovat více než loni. Naše průmyslová výroba v září těžila hlavně z růstu výroby strojů a zařízení (meziročně o 18 %) či z výroby kovů (o 14,2 %).

Jak se bude vyvíjet průmyslová produkce v dalších měsících?
Očekáváme, že iv dalších podzimních a zimních měsících bude naše průmyslová výroba meziročně klesat. Směrem dolů ji bude táhnout globální materiálová krize, která aktuálně trápí celý svět a Slovensko není výjimkou.

Silně zasažené materiálovou krizí jsou i automobilky, které jsou naším tažným odvětvím. Snad nejcitelnějším je zde nedostatek čipů, který způsobuje odstávky výroby v automobilovém i elektrotechnickém průmyslu. Předpokládáme, že chybějící čipy budou trápit firmy ještě po zbytek letošního roku a také v prvním kvartálu příštího roku. Následně by se situace mohla začít postupně zlepšovat.

Dalším velkým problémem pro průmysl je nedostatek plastového granulátu, který se využívá ve většině odvětví včetně automobilek, elektrotechnického průmyslu či stavebnictví. Trh hlásí i problémy s nedostatkem oceli, hliníku, plechů, kovů, dřeva, skla a také stavebních materiálů. A nově se přidává například i nedostatek papíru. Surovinová krize se tedy týká v podstatě celého průmyslu, od automobilek a výrobců elektroniky, přes stavebnictví až po dřevozpracující a papírenský průmysl. Surovinová krize způsobuje odstávky výroby v mnoha průmyslových odvětvích, protože zboží a materiálů je na trhu nedostatek. Kromě toho dochází ik výraznému zdražování chybějících materiálů, což následně tlačí směrem nahoru i ceny výrobků pro spotřebitele.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel