Pátek, 7 dubna, 2023
události
HomeFinanceEkonomika Saúdské Arábie zaznamenala první kvartální růst za dva roky

Ekonomika Saúdské Arábie zaznamenala první kvartální růst za dva roky

- Reklama -aktualita

Ekonomika Saúdské Arábie zaznamenala v 2. čtvrtletí růst, první za dva roky. Ekonomiku potáhli zejména sektory mimo produkce ropy, kde růst dosáhl více než 10%. Poukázal na to v pondělí rychlý odhad statistického úřadu.

Podle předběžných údajů vzrostla ekonomika saúdskou 2. čtvrtletí meziročně o 1,5%, když sektory mimo ropy vykázaly růst na úrovni 10,1%. Byl to první růst hospodářství od 2. čtvrtletí 2019, přičemž v předchozím čtvrtletí zaznamenala saúdskoarabská ekonomika pokles o 3%.

Údaje za 2. kvartál posílily očekávání ekonomů, že tempo růstu ekonomiky se v 2. pololetí ještě zrychlí, protože k růstu se přidá i ropný sektor, který postupně zvyšuje produkci. Co se týče mezičtvrtletního srovnání, hrubý domácí produkt (HDP) upravený o sezónní vlivy vzrostl ve 2. čtvrtletí o 1,1%.

Ekonomika Saúdské Arábie zaznamenala v minulém roce pokles. Důvodem byla pandemie nového koronavirus a prudký pokles cen ropy, od níž vývozu je království stále do velké míry závislé.

Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že ekonomika Saúdské Arábie vzroste letos o 2,4%. Podle ekonoma z Capital Economics Jamese Swanston by díky uvolňování protipandemických opatření a po dohodě v rámci OPEC + o zvýšení těžby mohlo být tempo růstu i dvakrát vyšší. „Očekáváme, že letošní růst ekonomiky by mohl dosáhnout 4,8% a v příštím roce by se mohl zrychlit na 6,3%,“ uvedl Swanston.

Právě pro omezování těžby v rámci OPEC + v minulém období klesla aktivita v rámci ropného sektoru ve 2. čtvrtletí meziročně o 7%. V 1. čtvrtletí byl pokles ještě výraznější, dosáhl 11,7%.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel