Středa, 12 dubna, 2023
události
HomeMagazínECB se musí připravit na vyšší inflaci

ECB se musí připravit na vyšší inflaci

- Reklama -aktualita

Inflace v eurozóně minulý měsíc vzrostla nad 4 %, což je více než dvojnásobek cílové 2% úrovně ECB. Banka však odbila výzvy ke zpřísnění politiky. Argumentuje, že za růstem cen jsou přechodné síly a inflace v nadcházejících letech klesne pod její cílovou hranici.

Knot, konzervativní člen Rady guvernérů, poukázal také na „převážně přechodné“ cenové tlaky, ale varoval, že některé z dočasných faktorů mohou trvat déle, než se očekává. Knot to uvedl v rámci panelové diskuse organizované bankou UBS a jen několik týdnů předtím, než má ECB rozhodnout o ukončení programu pandemických pobídek v hodnotě 1,85 bilionu eur. Banka pravděpodobně zváží rozšíření dalších nástrojů na podporu ochabující ekonomiky.

V rámci tohoto klíčového rozhodnutí by ECB neměla přijmout příliš dlouhé závazky, protože trvalejší vyšší inflace by mohla vyžadovat politická opatření dříve, než si někteří aktuálně myslí, upozornil Knot. „Nemůžeme přijímat dlouhotrvající bezpodmínečné závazky, které by nakonec mohly být neslučitelné s tím, jak se vyvíjí inflační výhled,“ řekl.

ECB se musí připravit na vyšší inflaci

Když nouzové nákupy v březnu příštího roku skončí, hlavním nástrojem banky by měl být méně flexibilní program nákupu aktiv. A ECB by si měla nechat otevřené dveře pro zvyšování i snižování objemu nákupu dluhopisů v rámci tohoto systému, argumentoval Knot.

Efekt zvyšování daní a růstu cen ropy skutečně pominou, řekl Knot, ale překážky v dodavatelském řetězci a další zvyšování cen energií mohou udržet inflační tlak.

„Tyto přechodné tlaky nejsou nutně krátkodobé,“ řekl Knot. „Ve skutečnosti jsme si uvědomili, že inflační tlaky z těchto zdrojů trvají déle, než se původně předpokládalo.“

Mzdy by také mohly růst rychleji, než se dosud předpokládalo, zvláště pokud současný nápor inflace bude trvat déle a firmy tomu začnou přizpůsobovat svou mzdovou politiku.

Knot se však přesto domnívá, že je „velmi nepravděpodobné, že by se příští rok splnily podmínky pro zvýšení úrokových sazeb“. Jeho slova se shodují s prohlášeními jiných členů ECB minulý týden.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel