Pátek, 14 dubna, 2023
události
HomeFinanceDun&Bradstreet: Více než sto tisíc podnikatelů vykázalo za loňský rok ztrátu

Dun&Bradstreet: Více než sto tisíc podnikatelů vykázalo za loňský rok ztrátu

- Reklama -aktualita

Téměř polovina společností, které za rok 2020 předaly daňové přiznání, v něm vykázala nulový nebo záporný hospodářský výsledek. Jde přitom o tři tisíce podnikatelů více než rok předtím, kdy byla čísla ztrátových firem rekordně vysoká. Vyplývá to z analýzy nadnárodní poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní data.
Do poloviny října letošního roku vykázalo ve svých daňových přiznáních celkem 108 414 podnikatelů na Slovensku nulu nebo ztrátu, do státní kasy tak na dani z příjmu za rok 2020 neodvedli nic. Z celkového množství firem, které v daném období přiznání předalo (233 755), to představuje až 46 procent.

„Negativní výsledky souvisí s pandemií onemocnění COVID-19, která měla na podnikatele výrazný dopad. Meziročně počet firem ve ztrátě vzrostl, avšak jen velmi mírně, o 3 procenta. Rok 2019 byl přitom rokem, kdy se slovenské ekonomice dařilo,“ upozorňuje analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Jak dále dodává, bezmála 57 tisíc společností odvedlo za rok 2020 na daních částku menší než jeden tisíc eur, přičemž ještě méně firem, celkem 46,6 tisíc, přiznalo daň z příjmů ve výši od tisíc do 10 tisíc eur.

Dun & Bradstreet: Více než sto tisíc podnikatelů vykázalo za loňský rok ztrátu

Z analýzy Dun & Bradstreet dále vyplývá, že jen 7 procent podnikatelů (16 938) odvedlo do státní kasy ve formě daní za loňský rok částku do výše 100 tisíc eur. „Tradičně nejméně podniků státu odvedlo nejvyšší daně. Jen 1 procento z celkového počtu odvedlo daň ve finančním rozmezí od 100 tisíc eur do jednoho milionu. Dosud jde o 2536 firem. Daň z příjmů nad jeden milion eur vyšla 214 podnikům, což představuje 0,09 procenta z daňových přiznaných předaných do poloviny minulého měsíce,“ uzavřela analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel