Svůj typický odstín získává minerál označovaný jako topaz hned z několika zdrojů, které zahrnují chemické složení a podmínky při jeho krystalizaci.
Přirozená barevnost topazu je bílá čili čirá s lehkými tóny žluté nebo modré, které jsou dány specifikem krystalové mřížky a tvarování. Obsahuje-li minerál příměsi, může se dále zbarvovat do růžové, hnědé, oranžové, červené i zelené, podle typu příměsi, ale i působícího tlaku a teploty.

Ve šperkařství jsou pak ceněny vzácnější odrůdy, které zahrnují především unikátní topazy přírodně modré z Uralu nebo Sibiře (umělým opracováním lze tuto barvu získat z čirých či nažloutlých topazů) a pak červené s pleochroickým efektem (odlišnou barevností v různých úhlech) označované jako odrůda imperial (císařská).
Mezi velmi často uplatňované pak patří odrůdy žluté (pyknit) a zlaté, žlutohnědé (sherry), hnědé a šampaň (z Mexika a Nigérie), růžové (z Brazílie a Pákistánu), a samozřejmě bílý, který je oblíbenou alternativou diamantu.
Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst jaká tajemství skrývá úplněk nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.